Taiwan

Vlajka Tchaj-wan Název : Tchaj-wan, Čína
Hlavní město: Tchaj-pchej
Rozloha: 36,006 km2
Počet obyvatel: 22 749 838
Oficiální jazyk: Čínština, další jazyky: Mandarin, jihofutienské dialekty: Min-nan (Tchajwanština), Hakka
Hlavní náboženství: Buddhismus - 3,7 mil, Taoismus - 4,5 mil, místní náboženství I-Kuan Tao - 845 tis., Protestanti - 593 tis.,Katolíci - 304 tis., Islám - 53 tis.
Čas: SEČ +7
Měna: New Taiwan Dollar (TWD)

 

Místní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty

Oblečení, pracovní jednání

    Pro formálnější a důležitá jednání je samozřejmostí vždy tmavý oblek. Pro běžná obchodní jednání postačí košile s dlouhým rukávem, kravata a tmavé kalhoty, zejména ve vlhkém subtropickém létě.

 

Místní zvyklosti

Znak Tchaj-wanu

     Taiwanci mají podnikavý přístup k životu, jejich obecně přijatým krédem je „tvrdě pracuj a usilovně šetři“. Práce je pro ně na prvním místě a jejich celoživotním cílem jsou tzv. „Tři velké přínosy“: dům, auto a syn. Jakmile těchto cílů dosáhnou, získají vytouženou „tvář“ život. „Tvář“ je něco podobného jako reputace a získává se dary a projevy ochoty, její podstatou je velkorysost. Ten, kdo obdarovává, získává tvář, zatímco obdarovaný ji neztrácí. Při setkání si lidé podávají ruce, neuklánějí se s výjimkou formálních společenských příležitostí. Dárek nebo navštívenku je zdvořilé podávat oběma rukama, což symbolizuje darování z celého srdce. V tchajwanské společnosti je mimořádně důležitá dochvilnost. Nedochvilnost je vykládána jako nedostatek respektu k partnerovi a může se stát, že ten plánované setkání zruší. edním z aspektů čínské kultury, který může cizince zmást nebo dokonce rozzlobit je smích. Taiwanci se smějí jindy než my, především když jsou na rozpacích nebo když chtějí odlehčit nepříjemnou situaci. Ale i oni mají smysl pro humor, jen je dost jiný. Zpravidla jim činí obtíže přímočaře formulovat negativní stanoviska, proto je důležité při jednání umět číst mezi řádky a být trpělivý. Namísto podpisu smlouvy obvyklého u nás běžně používají razítka se jménem

 

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

    Zdravotní péče je na Taiwan je na vynikající a tomu odpovídají i ceny. ZÚ proto doporučuje všem cestovatelům na Taiwan sjednat si standardní zdravotní cestovní pojištění. Všechny poplatky je třeba hradit ihned po ošetření či zákroku. Při zachování běžných hygienických pravidel nehrozí nebezpečí nákaz. Vodu je možno považovat za bezpečnou, krátké převaření však není na škodu.

ZÚ má dobré zkušenosti s poliklinikou v objektu hotelu Grand Hyatt Taipei na adrese:

2, Song Shou Road, Taipei, Taiwan 11051. Tel: +886 2 2720 1234; Fax: +886 2 2720 111 

     Doporučujeme též velmi flexibilní služby soukromé Central Clinic and Hospital na adrese 27 Chung Hsiao East Road, Section 4, Taipei, kde se platí 350 NTD registrační poplatek a vyšší platby za každý úkon, ale ošetření je velmi rychlé a kvalitní. Případně je možno navštívit státní The National Taiwan University Hospital, který poskytuje všechny druhy lékařské péče. Tato nemocnice je levnější, je však nutné počítat s delší čekací dobou. Za ošetření i léky je vždy nutno platit předem a teprve poté vypořádat záležitost se svojí zdravotní pojišťovnou v ČR.

Očkování

Před cestou na Taiwan není žádné očkování povinné. Mezi doporučená patří očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu.

Víza

Občané ČR nepotřebují pro vstup a pobyt do 30 dnů na území Taiwanu vízum.

Další informace

Obecné, průběžně aktualizované informace o podmínkach vstupu a pobytu na Taiwanu je možno najít v anglické verzi na www-stránce: https://www.boca.gov.tw/.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby čeští občané před cestou ověřili u taiwanské reprezentace (Taipejská ekonomická a kulturní kancelář v Praze), zda se podmínky při cestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy

Podmínky pro dovoz neobchodního zboží (valuty, zboží, léky).

Pro dovoz valut platí omezení 5.000,- USD.

Pro zboží - horní limity na 1 osobu starší 20 let:

  • Cigarety 200 ks, doutníky 25 ks, tabák 1 libra (0,454 kg).
  • 1 litr alkoholu.
  • Maximálně 6 druhů léků pro osobní použití.
  • Za pašování drog hrozí i trest smrti!

Specifika země, bezpečnostní situace, doporučení turistům

    Na Taiwanu nejsou hlášeny žádné případy trestné činnosti páchané na občanech ČR. Zemi lze považovat z hlediska turistiky za bezpečnou. Turistická infrastruktura je kvalitní, platí to i o veřejné dopravě, taxislužba je spolehlivá a kvalitní, jízdné se platí výhradně podle údajů na taxametru (nelze však vyloučit jazykové problémy, ne každý taxikář ovládá angličtinu). Zahraniční měny nejsou obvykle přijímány přímo, měnit hotovost a uplatnit cestovní šeky lze v bankách a větších hotelích, známé kreditní karty jsou akceptovány téměř všude (vyjma drobných provozoven a venkovských míst). Banky jsou otevřeny Po-Pá 9.00-15.30, vládní úřady Po-Pá 8.30-12.30 a 13.30-17.30. Polední přestávka (12:00-14:00) se dodržuje a respektuje. Turistům se doporučuje alespoň základní znalost angličtiny. Na Tchaj-wanu je většinou srovnatelná, v některých případech však i vyšší cenová hladina, než v ČR.

 

Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince

     Současný Tchaj-wan je velmi bezpečnou zemí pro cestování i návštěvy všeho druhu. Pouliční kriminalita se prakticky nevyskytuje, stejně tak nejsou na pořadu dne ani konflikty etnických, náboženských, nebo jiných skupin obyvatelstva.

 

Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu

Českou republiku na Tchaj-wanu zastupuje Česká ekonomická a kulturní kancelář, která sídlí na adrese:

CZECH ECONOMIC AND CULTURAL OFFICE
7F, No. 200, Keelung Road, Sec. 1
Taipei, TAIWAN, R.O.C. 11071
Tel.: 00866-2-2722 5100/1435/1342
Fax: 00866-2-2722 1270

 

Praktická telefonní čísla v teritoriu

110 - Policie (nepřetržitá služba v angličtině: Tel.: 2556 6007, FAX: 2555 4275).

119 - Hasiči a lékařská záchranná služba.

Horká linka pro turisty: 2717 3737 nebo 08000 11765, (případně: www.tbroc.gov.tw).

Zdroj: „www.mzv.cz“

Historie

    Pokud si chcete dozvědet více informací včetně historie tohoto státu, tak se podívejte sem

Macao Taiwan Peking Zhuhai Šanghaj ●  ShenZhen ●  HongKong GuangZhou

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.