Šanghaj

Šanghaj - Pear Tower (televizní věž - nejvyšší budova v Asii - 468m)Český název: Šanghaj
Místní název: Nan-jing
Anglický název: Shanghai
Stát: Čína                                 
Kontinent: Asie
Rozloha: 6.218 km2
Počet obyvatel: 20 mil.
Název letiště: Lu Kou Airport
Nové letiště: PuDong Airport

 

     Šanghaj je největším městem v Číně s největším počtem obyvatel na světě s 20 milióny lidí. Původně rybářské a textilní město, ale díky svému výhodnému umístění přístavu se stalo v roce 1842 křižovatkou zahraničního obchodu, hlavní spojkou mezi východem a západem. V roce 2005 se stal nejrušnějším světovým přístavem. V kontajnerové dopravě překonal v roce 2007 HongKong a stal se druhým nejrušnějším přístavem na světě po Singapuru. Šanghaj je velkou turistickou destinací pro své proslulé historické památky.

     Rozloha Šanghaje je 6.218 km2. Město má mnoho řek, kanálů, potoků a rybníků a je známe pro své bohaté vodní zdroje. V poslední době se stále investuje do mnoha projektů na ochranu životního prostředí. Vláda pobízí dopravní firmy aby investovaly do LPG autobusů a taxi. Znečištěné ovzduší je zde nízké ve srování s jinými městy, jako je např. Peking.

    Šanghaj je často považována za centrum financí a obchodu v Číně. Nachází se zde také největší akciový trh v ČLR. Šanghaj a HongKong jsou rivaly v ekonomické sféře. HongKong má ale tu výhodu, že má silnější právní systém, mezinárodní integraci trhu a především ekonomickou svobodu. Šanghaj má zase silnější vazby na centrální vládu a silnější základnu v oblasti výroby a technologie. Stejně jako mnoho dalších čínských měst prochází Šanghaj stavebním rozvojem moderní architektruy a unikátního stylu. Nyní je silné zaměření na rozvoj zelených ploch (veřejných parků) a nových bytů s cílem zlepšit kvalitu života jeho obyvatel. Najdete zde technicko-průmyslové-ekonomické zóny, kde sídlí spousty továren světových společností a bankovní sféra Číny. K nebi se tyčí výškové budovy evropského stylu a výlohy obchodů i stánky s občerstvením přitahují každého návštěvníka. V Šanghaji dnes stojí kolem 3.500 výškových budov a patří také mezi nejdražší města světa v oblasti životní úrovně.

Šanghaj - Panorama

 

     Šanghaj má rozsáhlý a propracovaný systém veřejné dopravy založený na autobusové, trolejbusové dopravě včetně taxi a rychle se rozvíjejícímu systému metra. Všechny veřejné prostředky lze použít za pomocí elektronické dopravní karty, která využívá rádiové signálu. Cestování hromadnou dopravou je opravdu velký zážitek vzhledem k takovému počtu obyvatel. Nezapomenutelný pohled se Vám naskytne ve večerních hodinách při osvětlené noční Šanghaji.

 

Zdroj: “Wikkpedia.org

Macao Taiwan Peking Zhuhai Šanghaj ●  ShenZhen ●  HongKong GuangZhou

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.