KlientGatema s.r.o., Havlíčkova 18, 680 01, Boskovice

Cíl obchodní cesty: Zahájit spolupráci s kvalitním a spolehlivým partnerem v oblasti výroby a dodávky plošných spojů.

Návštěva továren: Šen-čen (Shenzhen), Čína

Jak probíhala naše obchodní mise v jednotlivé dny?

Cestovali jsme ve třech. Dva zástupci ze společnosti Gatema (generální a technický ředitel) a odborný průvodce, jenž má s Čínou zkušenosti téměř 15 let. Čínské firmy zvyknou používat na svých stránkách obrázky jiných společností, továren a proto až teprve při osobní návštěvě poznáte, či opravdu jednáte přímo s výrobcem nebo pouze s prostředníkem, tedy překupníkem (těch je v Číně naprostá většina). Během našich obhlídek jsme prošli celkem šest továren, tedy dvě továrny denně. Měli jsme možnost shlédnout od těch „nejhorších“ továren až po ty nejprofesionálnější. Překupníci se tam taktéž našli, ikdyž původně vystupovali jako přímo výrobci, inu jak zní české pořekadlo: „Důvěřuj, ale prověřuj“ v Číně to platí dvoj-násob.

1. den

 • Odlet z Prahy se společností Emirates s přestupem v Dubaji.

2. den

 • Přílet do Hongkongu a přesun do hotelu v Šen‐čenu „The Westin Hotel Nanshan Shenzhen“.

The Westin Hotel Nanshan Shenzhen

 

3. den

 • Po snídani odjezd do první továrny, odpoledne do druhé.
 • Večer jsme se sešli v restauraci s čínskými příbuznými a kamarády z ČR, co v tu dobu byli taktéž v Číně a společně jsme povečeřeli.
 • Pak jsme vyrazili do vyhlášených čínských lázní nabrat síly do dalších dnů.

PCB Factory

PCB Factory

4. den

 • Po snídani odjezd do první továrny, odpoledne do druhé.
 • Večer jsme opět strávili s čínským známým, který nás pozval do luxusní restaurace na velice vydatnou večeři. Číňani vždy zvyknout cizince dobře pohostit, tak stále objednávají a objednávají… A nenechte se vyvést z omylu, že restaurace jsou v Číně levné, opak je pravdou za večeři pro 4-6 osob tam necháte klidně pár tisíc českých korun.

PCB Factory

PCB Factory

5. den

 • Po snídani odjezd do první továrny, odpoledne do druhé.

PCB Factory

PCB Factory

6. den

 • Po snídani jsme vyrazili na rychlé nákupy do Womens World a pak zpět do hotelu, vzít zavazadla a přejezd do Hongkongu.
 • Ubytovali jsme se v odpoledních hodinách a ještě jsme stihli v rychlosti navštívit výstavy HKTDC, jenž se konali v tu dobu v Hongkongu.
 • Večer byla domluvena společná večeře se zástupkyní HKTDC, našimi dalšími klienty (co cestovali pouze na výstavy), aj. takže jsme obsadili velký stůl a hodovali.
 • Po vydatné večeři jsme absolvovali společnou vyjížďku lodí z Hongkongu do Kowloonu, prošli jsme se podél pobřeží a viděli noční Hongkong.

7. den

 • Následující den ráno jsme se opět vydali na výstavy HKTDC (Electronic Asia, Electronics Fair) a po obědě jsme se odhlásili z hotelu a odjeli na letiště, kde jsme si ponechali zavazadla a vyrazili na druhé výstavy Global Sources, pořádané v AsiaWorld-Expo nedaleko letiště. Tam jsme navštívili výstavy Hong Kong Electronics.
 • Veletrh jsme prošli vcelku rychle, tak jsme se vydali autobusem do nedaleko vzdáleného Citygate Outlets. Vyvezli jsme se lanovkou a absolvovali stovky schodů až  Velkému bronzovému Budhovi.
 • V nočních hodinách jsme nasedli do letadla společností Emirates a s přestupem v Dubaji pokračoval náš let do Prahy.

8. den

 • Přílet do Prahy a odjezd domů…

Jak vidíte, tak náš týdenní program byl hodně nabitý. Stihli jsme business spojený se zábavou, relaxací a turistikou. Klienti byli velice spokojeni, o čemž se můžete přesvědčit níže.

Hodnocení obchodní mise generálního ředitele společnosti

Naše firma (Gatema s.r.o.) se zabývá vývojem a implementací informačních systémů a výrobou desek plošných spojů. Druhá aktivita je v současné době velmi „globalizována“, protože poslat mailem elektronické zadání spolu s výrobními podklady z jednoho konce světa na druhý není žádný problém a rovněž hotový výrobek je velmi vhodný pro dopravu „odkudkoliv kamkoliv“ – v podstatě stačí obyčejná poštovní obálka či v případě větší zakázky nevelký balík.

Z tohoto důvodu je levná asijská (a především čínská) konkurence pro každého evropského výrobce nezanedbatelnou hrozbou (či výzvou, záleží jen na úhlu pohledu) a troufám si tvrdit, že všichni „neasijští“ výrobci ji nějakým způsobem „řeší“.

V naší firmě jsme se rozhodli pro spolupráci, která byla (původně v Jižní Koreji) nastartována již před zhruba deseti lety a do podzimu loňského roku jsme v podstatě pouze telefonicky či mailem komunikovali s několika čínskými dodavateli. Problém takovéto spolupráce spočívá v tom, že vlastně netušíte, kdo je na druhé straně – zda skutečný výrobce či pouze nějaký překupník – protože všichni se samozřejmě za výrobce vydávají. A s touto neidentifikovaností obchodního partnera bývají často spojeny různé potíže – především např. s reklamacemi.

František Vlk, Gatema

Z tohoto důvodu jsme se s kolegou rozhodli vypravit se osobně do Shenzenu, jednoho z center čínské elektroniky, pokusit se objet pár zdejších výrobců plošných spojů a získat je pro spolupráci. Protože ani jeden z nás neměl s podobnou cestou žádné zkušenosti, kontaktovali jsme prostřednictvím internetu pana Mirka Pachla a s odstupem času mohu jednoznačně říct, že pro zdar naší cesty jsme nemohli udělat nic lepšího.

Dostalo se nám naprosto profesionálního servisu jak v oblasti přípravy, tak i vlastní realizace, v podstatě jsme se nemuseli vůbec o nic starat. V průběhu jednoho kalendářního týdne jsme navštívili několik výrobců, zúčastnili jsme se dvou veletrhů v Hong Kongu, máme k dispozici spoustu kontaktů s nimiž lze pracovat. S jednou z vybraných firem byla již v loni v zimě zahájena spolupráce.

Na závěr musím ještě jednou zdůraznit vysokou profesionalitu Mirka Pachla a opakovaně mu poděkovat.

— František Vlk

Chcete také využít našich zkušeností a vycestovat s naším odborným průvodcem do Číny? Kontaktujte nás.