Zavolat ředitelovi čínské státní společnosti o půl desáté večer není žádný problém

19.01.2012 03:09

Vzpomněl jsem si na zážitek, který se odehrál v létě 2011 při mé obchodní cestě v Pekingu a Tchien-činu, Číně.

Bylo zhruba 21:30 a říkám svému čínskému kamarádovi, že zítra ráno musíme zavolat ředitelovi jedné velké státní společnosti, abychom se potkali a projednali obchod. Načež mi odpověděl, zavolám mu hned - já strnul, a zeptal jsem se ho: Víš, kolik je hodin? Odpověděl mi: Dui, mementy - mementy (čínsky - Ano, žádný problém) a už vytáčel číslo a dojednal schůzku na následující den. Popravdě si nedokážu představit, že bych tu v ČR volal nějakému řediteli ať už státní či soukromé organizace a zvedl mi telefon v tuto pozdní hodinu :-)

Ale toto mě upřímně dostalo. Číňani pracují i většinu času v sobotu a v neděli si dávají trošku odpočinek. Díky své pracovitosti, odhodlání se stále zdokonalovat, učit se, tvrdě bojovat ve světě, kde je přes 1,3 miliardy lidí a vysoká konkurence - tvrdě dřou, šetří (bydlí i více rodin pohromadě) a věří, že budou jednou úspěšní.

Je pravda, že já jsem zvyklý zvedat telefony i pozdě večer zde v ČR - poslední dobou mi podnikatelé volají i večer kolem 20:00 hodiny a nedělá mi to žádné problémy, navíc, když máme klienty v zahraničí, tak jsme "v pohotovosti", kdyby se potřebovali na nás obrátit s nějakým problémem.

Nejvíce mě dostal koncem roku pán, který mi volal v pátek 23:35, si říkám nějaký omyl - vezmu to a pán říká: Mám problém, dnes jsem vyzvedával víza pro svého kolegy, který odlétá v neděli do Číny, jenže mi na ambasádě dali pas cizího člověka a já si toho všiml až dnes večer. Když volám na čínskou ambasádu, tak na mě mluví někdo v čínštině a nerozumím ani slovo - můžete mi prosím pomoci? Neváhal jsem ani vteřinu, zavolal svému čínskému kamarádovi, kterému jsem vysvětlil problém. On zavolal na ambasádu vše domluvil a pán mi volal v sobotu, že už je na cestě zpátky z Prahy do Brna s cestovním pasem svého kolegy. Byl jsem rád, že jsem mohl pomoci a zvedl v tu noc telefon.

Z toho plyne ponaučení, když vyzvedáváte cestovní pas z ambasády, tak si pečlivě překontrolujte, zda-li je pas opravdu Váš či Vašeho kolegy. Přeci jen jsme jen lidi, kteří občas chybují.

Vím, že Číňani jsou velmi pracovití - v noci spí u počítače a vyřizují objednávky ze zahraničí přes maily, MSN, QQ (obdoba našeho ICQ) - časový posun Evropa a USA.

No, máme něco po třetí hodně ranní, tak už jdu taky spát :-)

Autor: Mirek Pachl

Zpět

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.