Tip č. 3 - Jak zaplatit za zboží čínské společnosti?

02.02.2010 22:00

Vybrali jste si dodavatele, od kterého chcete objednat a zakoupit zboží. Jak zaplatit za vzorky nebo první zásilku?

  • Western Union (www.westernunion.com) - Rychlé zaslání peněz po celém světě (po vložení finanční částky na pobočce WU je možné peníze vybrat téměř kdekoliv po světě). Vhodné pokud chcete zaplatit za nějaké zboží velmi rychle a pokud se jedná např. o vzorky či menší zásilku. Poplatky jsou docela vysoké navíc se vystavujete riziku, že pokud by se jednalo o podvodníka, tak si nemáte komu stěžovat a své zaslané peníze již nikdy neuvidíte. Počku WU najdete v ČR na poštách, směnárnách, hotelových recepcí apod. V Číně zejména v bankách.
  • MoneyGram (www.moneygram.com) - Funguje obdobně jako Western Union.
  • PayPal (www.paypal.com) - Bezpečný převod peněz z Vašeho účtu přes kreditní kartu. Nejbezpečnější převod peněz. Pokud Vám nedorazí zboží nebo dorazí poškozené, můžete si stěžovat přímo u společnosti PayPal a oni zahájí řízení z daným subjektem. PayPal je vždy na straně kupujícího, takže vymožitelnost finanční částky je téměř zaručeno.
  • MoneyBookers (www.moneybookers.com) - podobný systém jako PayPal, ale zatím méně rozšířený.
  • Kreditní karta - některé čínské eshopy nabízejí tuto možnost, ale s touto formou platby se setkáte minimálně u čínských prodejců.
  • Bankovní převod - tato forma převodu peněz je nejběžnější způsob. Při standardní platbě se peníze převedou do tří dnů. Pokud chcete zaslat urgentní platbu za vyšší příplatek, tak peníze by měli být převedeny do jednoho dne. Když převádíte peníze, tak je možnost vybrat ze tří poplatků a to OUR (platíte poplatky své bance i bance dodavatele), SHA (zaplatíte za převod pouze své bance a banka Vašeho dodavatele ztrhne poplatky zvlášť z jeho bankovního účtu) a třetí varianta BEN (veškeré poplatky zaplatí dodavatel). Poslední variantu bych být Vámi nevyužil neboť se vystavujete riziku, že ty poplatky bude Váš dodavatel chtít doplatit. Ideální je vybrat OUR, tedy Vy něco chcete a dodavateli přijde daná částka na účet, ale u některých společností Vám projde i SHA (shared - česky to znamená sdílené poplatky), které může Váš dodavatel akceptovat. Je dobré si to vyjasnit před platbou, abyste zbytečně nepřeváděli pár dolarů a tím proděláte na dalších poplatcích banky. V České i Slovenské republice můžete využít bankovních služeb HSBC (The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Ltd), která má zastoupení po celém světě a zejména v Číně či Hongkongu.

    V Číně mají měnu RMB/CNY, ale většina firem Vám bude fakturovat v USD, popřípadě EUR. Peníze si nechávají zpravidla zaslat do Hongkongu, kde mají své účty kvůli výhodnějšímu daňovému systému. Aktuální kurzovní lístek, který s oblibou používám: www.xe.com

    Pokud si objednáte vzorky, tak platíte vždy 100% předem. V případě větší objednávky požadují čínské společnosti zpravidla 30% platbu předem (před zahájením výroby) a zbývajících 70% po dokončení výroby a před naloděním (odesláním zboží). Firma Vám může zaslat obrázky vyhotového zboží nebo Vám zašle vzorek na odsouhlasení kurýrní službou (zejména pokud se jedná o výrobu na zakázku).

Autor: Mirek Pachl

Zpět

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.