Macao

Oficiální název : Macao - zvláštní administrativní oblast ČLRVlajka Macao
Rozloha: 28,2 km2
Počet obyvatel: 490,0 tis.
Oficiální jazyk: Kantonština, Portugalština, Mandarin
Hlavní náboženství: Buddhismus, Taoismus, Křesťanství
Čas: +7 SEC, +6 SELC
Měna: Pataca (MOP)

 

 

Znak Macaa     Rozprostírá se při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu. Tvoří ho poloostrov Macao a dva ostrůvky Taipa a Coloane a sousedí s provincií Kuang-tung. Na území 23,5 km2 žije asi 450 000 obyvatel. Také Macao bylo součástí čínského území od starověku. Formálně se stalo součástí Číny ve 3.stol.před n.l., kdy bylo začleněno do okresu Faniu prefektury Nan-chaj. Později se stalo částí okresu Siang-šan (nynější město Čong-šan). V roce 1553 Portugalci podplatili místní vládní úředníky v Kvan-tongu a získali povolení kotvit v přístavu Macao a obchodovat. V roce 1557 se začali usazovat v okolí. V období po Opiové válce r.1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Čching a zmocnili se sousedních ostrovů Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Čchingů, aby podepsali návrh smlouvy o čínsko-portugalském setkání a následně poté v Pekingu čínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že "Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti na věky jako kterékoli jiné jím ovládané území." Od té doby Portugalsko okupovalo Macao. Čínský lid tyto nerovnoprávné smlouvy nikdy neuznal. Výsledkem dlouhodobého úsilí vlády ČLR o změnu tohoto stavu bylo v roce 1987 parafování společného čínsko-portugalského prohlášení o tom, že 20.12.1999 obnoví ČLR svou suverenitu nad Macaem. To se stalo a čínská vláda obdobně jako v případě Hongkongu také zde uplatňuje principy "jedna země, dva systémy," "správa Macaa obyvateli Macaa" a "vysoký stupeň autonomie.

 

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Poskytuje se za úhradu. Doporučuje se uzavřít zdravotní pojištění v ČR. Vakcinace proti japonské encefalitidě a hepatitidě A a B – není povinná.

 

Víza

    Oboustranně bezvízový režim na turistický pobyt do 90 dnů. Většina lidí přilétá do Hongkongu a odtud pak cestuje lodí (komfortní, cca 1 hod. jízdy) do Macaa, přístaviště je nedaleko centra a je možno použít taxi.

 

Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince

    Teritorium je bezpečné.

 

Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu

Consulate General of the Czech Republic

1204-5 Great Eagle Centre,
23 Harbour Road, Wanchai
Hong Kong

tel.: ++852/ 2802 2212
fax: ++852/ 2802 2911

hongkong@embassy.mzv.cz
https://www.mfa.cz/hongkong

Teritoriální působnost: HongKong a Macao

Praktická telefonní čísla v teritoriu

  • Tísňové volání 999
  • Policie 573333
  • Mezinárodní kód ++853

Zdroj: „www.mzv.cz“

Macao Taiwan Peking Zhuhai Šanghaj ●  ShenZhen ●  HongKong GuangZhou

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.